Anasayfa         |         Hakkımızda         |          İletişim          |          E-Mail          |      

 (212) 549 40 45
 0533 477 51 00
 

Hizmetlerimiz

 


TURBO SORUNLARI


TURBO NEDEN ARIZALANIR ?
Günümüz ticari hayatının vazgeçilmezi olan ticari araçların yaşattığı en büyük sorun turbo sorunudur.Turbo hassas bakım isteyen bir parça olması nedeniyle çabuk arızalanmaktadır. Turbonun temel sorunu; araçların periyodik bakımının geciktirilmesi, kalitesiz yağ veya filtre kullanılmamasından kaynaklanmaktadır.Kullanıcının arcın ısınmasını beklemeden aracı yürütmesi daha yağlama yapmayan turbonun yağsız kalarak aşınmasının hızlanmasını sağlamsı da  başka bir nedendir. Turbo ısınmadan aracınızı düşük devirlerde kullanmanız gerekmektedir. Bu bahsedilen başlıklara gösterilen ihtimam turbonun arızalanma sürecini yani turbo ömrünü uzatacak püf noktalarıdır. ikitelli Turbo arızalanan araçlarınız için turbo tamiri yapmaktadır. Sıfır turbo satışı yapmakta ve revize edilmiş turboları müşteri beğenisine garanti kapsamında da  sunmaktadır.

GENEL TURBO ARIZALARI:
1) Yağ Kirliliği :
Turbo için özellikle motor revizyonlarından sonra motorun yağ kanallarında kalan talaşlar ve çapaklar motora monte edilen yeni veya bakımı yapılmış turbonun burçlarında, milinde ve gövdesinde derin çiziklere ve aşınmalara neden olacaktır. Bu durumda turbo arızalanacak ve kullanılmaz hale gelecektir.
Yapılması gerekenler: 
Motor yağının ve filtresinin yeni değiştirilmiş olsa bile tekrardan değiştirilmesi.


2) Yağlama Yetersizliğ
i :
Uzun süre kullanılmış ve değiştirilmemiş kirli yağ ve dolmuş yağ filtresi yetersiz yağlamaya neden olur.Turboya gelen yetersiz yağ nedeni ile turbo milinde ve burçlarda menevişlenmeye ve yanmaya neden olur. Turbo yağ giriş-çıkış flanşlarına sürülen silikon sıvı contalar turboşarj yağ kanallarının tıkanmasına ve yetersiz yağlanmaya neden olur. Bu nedenle araç bakımlarını  zamanında hatta  zamanı gelmeden 1 000 km öncesinden yaptırın.
 

3) Emme Pervanesinde Yabancı Cisimlerden Kaynaklanan Hasarlar :
Hava filtresi tarafındaki borularda kalan cıvata, üstüpü, somun vb. gibi yabancı cisimler turbo pervanesinde hasarlara neden olacaktır. Orijinal veya kaliteli filtre kullanın işin ehli kişilerle çalışın.

4) Türbün Tarafında Yabancı Cisimlerden Kaynaklanan Hasarlar :
Motor sibop ketsiye-piston sardıysa yada manifolttan bir parça koptuysa bu parçalar turbo mili kanatlarında hasara neden olur.


Yukarıda belirtilen nedenlerle arızalanan turboşarj garanti dışıdır. Ortalama 1000 derece sıcaklıkta 100.000 – 120.000 devirde çalışan turbonun uzun ömürlü olmaları için kullanılmalarında özen gösterilmelidir. Hava filtrelerinin ve motor yağının her zaman temiz olmasına dikkat edilmelidir.
 

TURBO SES SORUNU :
Turbodan ıslık sesine benzer bir ses gelmesidir. Nedeni, turbonun balansının bozulmasıdır. Çözümü turbonun sökülerek kanatlarının ve milinin balansa girmesidir. Yaptırılmaması büyük sorunlara yol açar.

TURBO PERFORMANS SORUNU :
Turbonun ses probleminin ardından kanatların sürtünme veya aşınmasıyla gerekli basıncı motora iletmemesidir. Bunun dışında da performansın düşüşünü etkileyen sebeplerden biri de turbo hortumunda olan kaçaklardır.

Yağlama yetersizliği turbo parçalarına zarar verir. Bu zarar turbonun çalışamaz duruma gelmesine neden olamaktadır. Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi yetersiz yağlama turbonun miline kanadına zarar vermiştir.

Bu nedenle turbonuzun bu zararları görmemesi adına tavsiyelerimiz var.

1- Bakımları zamanında yaptırın.

2- Yağınızı ve  yağ filtresini zamanında değiştirin. Turbo ihmali affetmez.

3- İlk çalıştırmada mutlaka Turbonun yağlanması için 1-2 dakika çalıştırmadan aracınızı yürütmeyin.

4- Hava filtrenizi orijinal veya kaliteli ürünlerden seçerek kullanın. Asla ucuza kaçmayın. Zira 10 lira daha ucuzunu alayım derken 1000 liranın üstünde bir masrafla karşılaşırsınız.

5- Aracınızı  park ettikten sonra 1 dakika  rölantide  çalıştırın.

6- Turbo tamirinde ehil kişilere iş yaptırın. Turbo aracın motoruyla bütünlük halinde çalışan bir parçadır. Turbo sorunu için motor tamiri ve turbo tamirini birlikte yapan yerleri tercih edin.

 

 
Turbo Satışı
Turbo Bakımı
Turbo Tamiri
Turbo Parçaları
Çıkma Turbo
Turbo Revizyonu

 

 

Turbo Hakkında

 
Turbo Sorunları
Turbo Tavsiyeleri
Turbo Seri Numaraları
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ziyaretçi Sayacı

 
 

İkitelli Turbo ©2013